A következőkben - felhasználva a digitális technika lehetőségeit -szeretnék emléket állítani, olyan embereknek, közösségeknek, akikről a nagy nyilvánosság nem sokat, vagy semmit sem tud, de példamutató tevékenységük a ma emberének is komoly üzenetet hordoz, s ezért semmiképp sem merülhetnek a feledés vagy a névtelenség homályába. id. Szijártó Gábor blogja
2010. december 5., vasárnap
Volt egyszer egy Kápolna...
Tovább kutatva a kápolna történetét a fentivel közel azonos tartalommal találtam egy rövid leírást, amely két fontos megállapításával többet mond az előző forrásnál, az első ilyen többlet mondanivaló nevezetesen az, hogy némi utalást tesz a kápolna mai állapotára:
" A használaton kívüli épület még ma is áll a Kelenföldi pályaudvar közelében, igaz, a tetőszerkezete mostanra beomlott."
A második új gondolat:
Forrás: Idézet Kacsóh Dániel a Magyar Hírlap munkatársa írásából.
A Magyarországi Evangélikus Egyház hivatalos honlapja a http://www.evangelikus.hu/ és http://www.lutheran.hu/ címeken érhető el.
http://epiteszforum.hu/files/M%C5%B1le%C3%ADr%C3%A1s_97.pdf
találtam egy komoly 84 oldalas műszaki tanulmányt, amely városfejlesztési,városrendezési és közlekedési rendszerfejlesztlési javaslat mellettt elemzéseket, látványterveket stb. is tartalmaz. A tanulmány 4. oldalának I. „Történeti áttekintés” c. fejezetében a Gellért kápolnával kapcsolatban a következő, városépítész szaknyelvén íródott megállapításokat olvashatjuk:
________________________________________
Dr.Takách János életrajza:
Takách János (Újpest, Pest-Pilis-Solt-Kiskun vm., 1902. máj. 22.-Bp., 1954. okt. 21.): plébános, hittanár. - A középiskolát Esztergomban, a teológiát a Pázmány Péter Tudomány Egyetemen végezte, ahol teológiai. dr. lett. 1925. VI. 21: pappá szentelték. A Regnum Marianum plébánia. káplánja, 1927-: a VI. ker. Állami Kemény Zsigmond Reáliskola hittanára. 1930: Bp-Kelenföldön hitokató. és káplán, ahol megépíttette a Szt Gellért-templomot és megszervezte a →Kelenföldi Szent Gellért Plébániát, melynek 1937-től plébánosa. A Katolikus Népszövetség, az Ifj. Szt. Imre Kör, a Szt Erzsébet Munkás Nőegylet, a Tp-gondozó Biz., az Oltáregyesület és a Férfiliga létesítője és vezetője. 1945 tavaszán az utcán sétált, amikor belökték egy SZU-ba tartó fogolymenetbe, hazatérte után internálták. - Hitbuzgalmi és tanügyi cikkeket írt. - M: Káldi György. H.é.n. - Bpen 1931: a Szt Gellért Egyháza pléb. alkalmi lap (1-6. sz.) fel. szerkesztője. 88
Schem. Strig. 1930:176; 1947:267. - M. társad. lex. Bp., 1931:215.- Viczián 1995. (1648.) - Diós 1999:217. (5178.) - Gulyás-Viczián XXX. (kz-ban)
Forrás: Magyar Katolikus Lexikon > T > Takách
____________________________________________________________________________________________________________________________________
halottaknapi kelenföldi sírlátogatásunk alkalmával szembesültem, a
látvány annyira sokkolt, hogy ezeknek a soroknak megírására
késztetett.
Bármi legyen a kápolna további sorsa, az itt eltöltött évek és a
kapott lelki élmények kitörölhetetlenül élnek tovább emlékeimben.
A Kápolna mai állapotáról nem rendelkezem saját felvétellel, az alábbi web oldalon azonban más szerzőtől képeket is találhat:
http://www.panoramio.com/photo/25521460
2010. március 1., hétfő
2010. február 14., vasárnap
Dr. Szijártó Noémi nekrológja-2.

Az itt bemutatott nekrológ annyiban különbözik az 1. számú nekrológtól hogy itt különös hangsúlyt kapnak Dr. Szijártó Noémi életének Isten szeretetéből és hitéből adódó állomásai.
A képen a doktorrá avatás izgalmas pillanatai láthatók.
1925. júli. 22-én született Budapesten. Édesapja közgazdász, édesanyja zongora tanárnő volt, mindkét ág nemes és neves ősökkel rendelkezik. Anyai ágon kiváló képzőművészekkel is.
A gondtalan gyermekkor egyik meghatározója a vallásos környezet volt. Édesanyja a régi kelenföldi templomban kántorizált is (segítve és belekapcsolódva a plébánia életébe). Igen sok művész és egyházi személy fordult meg a családnál: köztük domonkosok,jezsuiták is. Ő maga előbb a Sacre Coeurba járt, majd a Szt. Margit gimnáziumba. A háború, amely még érettségi előtt közbe-lépett az életébe, igen sok szenvedést zúdított a családra. Az édesapa a Posta egyik vezető embere volt, így a családnak nyugatra kellett menekülnie a postával együtt. Amikor hazatérhettek, a kitelepítés és az állástalanság, megbélyegzettség taszította a családot szinte a nyomorba. Kétkezi munkás lett, és esti iskolában fejezte be a gimnáziumot. Közben két súlyos betegség is (rák és tbc.) a halál közelébe sodorta. Ezek érlelték meg benne az igazi mély lelkiséget és istenszeretetet.
Továbbtanulásra bíztatták,mint munkás lányt. Szavai szerint „isteni sugallatra" az orvosi egyetemre felvételizett, a jelentkezési korhatár utolsó évében, 33 évesen. Sokak hitetlenkedése ellenére fölvették, mert maximális pontszámot ért el. Végig szenvedélyesen tanulva summa cum laude eredménnyel doktorált, 1964-ben. Vallásosságát sohasem tagadta meg, és ezt a meggyőződését a különféle orvosi gyakorlatokon is érvényesítette. Évfolyamtársai közt, mint a legidősebb és a legvidámabb, sokak társaságát vonzotta. De a politikai támadásoknak is ki volt téve. Valóban Isten volt vele.Nehéz helyeken és sok hátrányt szenvedve gyakorolta hivatását. 1968-ban tette le a belgyógyász szakvizsgát vallásossága miatt éppen állástalanul. Kékestetőn, majd az Uzsoki utcai kórházban dolgozott, és Kőbánya külső területén lett körzeti orvos. Pár hónap után a Kispesti Szakrendelő Intézetben a belgyógyászati szakrendelést vezette. Ez a munkahely az eddigieknél kedvezőbb volt, szakmai önállóságot hozott, nagyobb segítési lehetőséggel, nagyobb felelősséggel. Igen sok pappal tett jót (köztük számtalan szerzetessel (a feloszlatott rendekből), olykor még az állását is veszélyeztetve.
Rendőrségi megfigyelésnek kitéve, több zaklatást kellett elviselnie. Az intézményen belül nagy szakmai tekintélynek örvendett áldozatos és alapos munkája miatt, de hitvalló magatartásáért sok hátrányt is el kellett szenvednie (megtagadta az abortuszoknál való közreműködést).
Végül el kellett hagynia az intézményt, azzal a fenyegetéssel, hogy sehol sem lehet főorvos belőle. Isten azonban másként intézkedett!
1978.évben az Országos Orvosszakértői Intézet felülvizsgáló főorvosa lett,ismét sok lehetőséget kapva, hogy vallásos betegeken is segítsen.1980-ban ment nyugdíjba.
Szegényen,de Isten szeretetében egyre inkább megerősödve élt. Nyugdíjasként előbb kisegítéseket vállalt, majd 1985-től a józsefvárosi Jó Pásztor Lelkészség „mindenese" lett. A kápolna díszítésétől kezdve az egyházi ruhák gondozásán át az irodai segítésig mindent szívesen tett. Közben a hozzáfordulóknak jó tanácsokat adott(nemcsak orvosiakat)gazdag lelkiségéből.
Vallásossága lélekből feltörő volt: zsolozsmázott,zarándokhelyeket keresett föl és segített, ahol tudott. Jézus Szent Szívének, majd az Isteni irgalmasságnak oltalmába ajánlotta szerzetesien egyszerű életét. Szent halállal távozott egy heti szenvedés után. Halála előtt szobatársával elimádkozták a fájdalmas szentolvasót, majd kómába került és június 16-án 23 óra körül meghalt. Agyvérzéssel hívta őt magához az isteni irgalom, a Szt. Ferenc kórház betegágyáról.